جایزه چراغ

روز نجوم ۹۹

آسمان در خانه

بیست سال پیش ما اعضای رصدخانه آموزشی زعفرانیه(راز)، برای نخستین بار‌ روز نجوم را برگزار کردیم و سال به سال با تنوع بیشتر و کارکرد آموزشی و‌ ترویجی بیشتر، برنامه‌های روز‌ نجوم را ‌به همراه هم ‌پیش بردیم. و امسال ما دانش‌آموختگان سال‌های دور ‌و ‌نزدیک رصدخانه تصمیم گرفتیم با توجه به شرایط موجود برنامه‌هایمان را به شکل آنلاین ‌و ‌با شعار «آسمان در خانه» برگزار کنیم. هدف ما هنوز‌ تغییر نکرده، چه در رصدخانه‌مان باشیم و چه در‌خانه‌هایمان، خاطرات روزهای باشکوه رصدخانه را مرور‌ می‌کنیم و به ترویج و‌ گسترش علمی ‌که دوستش‌ داریم اهتمام می‌ورزیم.

به همین منظور مطابق با قرار‌داد جهانی برای برگزاری روز نجوم که در یکی از روز‌های تعطیل بین پانزدهم ماه آوریل تا پانزدهم ماه مِی که ماه در حالت تربیع باشد، برگزار میشود، ما دانش‌آموختگان رصدخانه زعفرانیه از پنج‌شنبه ۱۱ اردیبهشت تا شنبه ۱۳ اردیبهشت این جشن را برگزار می‌کنیم.  

صفحه‌ی اختصاصی روز نجوم روزانه به‌ روز رسانی می‌شود و می‌توانید برنامه‌ها را از اینجا و صفحه‌ی اینستاگرام دانش‌آموختگان رصدخانه دنبال کنید.

شناسنامه نجومی بسازید!

یکی از غرفه‌های جذاب روز نجوم در روزهای نجوم رصدخانه به نام «شناسنامه نجومی شما» معروف بود. در این غرفه درباره تعریف سال، رابطه‌ی وزن با جرم و اندازه‌ی سیاره و همینطور درباره تعریف سال نوری صحبت می‌شد ولی نه به شکل معمول، بلکه برای بازدید‌کنندگان حساب می‌کردیم که اگر روی سیاره‌ی دیگری زندگی می‌کردند سن آنها چقدر محاسبه میشد، یا وزنشان چه تغییری می‌کرد. حالا اینجا و در غرفه‌ی مجازی روز نجومیمان همان کار را می‌کنیم. با این فرق که برایتان توضیح می‌دهیم و کمکتان می‌کنیم تا خودتان شناسنامه‌تان را بسازید. اگر ساختید از آن عکس بگیرید و در اینستاگرام به نمایش بگذارید. صفحه‌ی خاطرات رصدخانه را تگ کنید و هشتگهایمان را هم بزنید تا هم ما و دوستانتان حاصل کارتان را ببینیم و هم شانس برنده شدن یک جایزه‌ی منحصر به فرد را کسب کنید.

وبینار ۲ ـ تلسكوپ فضايی جيمز وِب: عصری جديد در شناخت ما از كيهان

دومین وبینار از مجموعه برنامه‌های “آسمان در خانه” که به مناسبت هفته جهانی نجوم سال ۱۳۹۹ از سوی دانش آموختگان رصدخانه زعفرانیه برگزار می‌شود به موضوع تلسکوپ فضایی جیمز وب پرداخته است. در این برنامه دکتر آیرین شیوایی برایمان صحبت می‌کنند.

وبینار ۱ ـ علم هنر و عکاسی نجومی

نخستین وبینار از مجموعه برنامه‌های «آسمان در خانه» که به مناسبت هفته جهانی نجوم سال ۱۳۹۹ از سوی دانش آموختگان رصدخانه زعفرانیه برگزار می‌شود به موضوع علم و هنر پرداخته است. در این برنامه بابک امین تفرشی منجم آماتور و عکاس مجله نشنال جئوگرافیک از بوستون آمریکا و سیاوش صفاریان پور مروج علم و برنامه ساز رادیو تلویزیون، از تهران  درباره عکاسی از آسمان شب، دنیای علم و هنر برایمان می‌گویند. برای ثبت نام رایگان روی لینک زیر کلیک کنید.