جایزه چراغ

بیانیه هیات داوران جایزه چراغ 1398

جايزه چراغ مفتخر است تا به سياق سال‌هاى گذشته در طولانى‌ترين شب سال، شب يلدا ،برگزيدگان چهارمين دوره‌ی اين جايزه را معرفى كند.
دبيرخانه جايزه چراغ مهرماه گذشته طى درخواستى از ۸۰ نفر از ديدبانان ترويج علم ايران اقدام به گردآورى اسامى و اطلاعات نامزدهاى اين جايزه كرد. در نهايت هيئت داوران جايزه كه متشكل از برگزيدگان سال‌هاى قبل و بانيان جايزه چراغ است، سه برگزيده‌ی سال ١٣٩٨ را انتخاب كردند.
چراغ يك جايزه خصوصى است و هزينه‌هاى آن توسط بانيان و حاميان جايزه تامين می‌شود. سال گذشته از طريق شيوه جمع‌سپارى (كرادفاندينگ) هزينه‌هاى اين برنامه تامين شد. بر اين باوريم كه سيستم جمع‌سپارى با روح ترويج علم كه رفتارى جمعى است بسيار هم‌سو است؛ اما بر خلاف سال گذشته و با توجه به شرايط اجتماعی و اقتصادى امروز مردم، تصميم گرفتيم كه امسال با صرفه‌جويى و كاستن بخشى از هزينه‌ی تشريفات ، مراسم اهدای جايزه را برگزار كنيم. همچنان از تمام حاميان مادى و معنوى نيك‌انديش اين جايزه سپاسگزاريم و با كمال افتخار برگزيدگان جايزه چراغ سال ١٣٩٨ را به این شرح اعلام می‌كنيم.
در بخش يك عمر ترويج علم هيئت داوران جايزه چراغ مفتخر است از مردى تقدير كند كه سال‌هاست عموم مردم را حيران شگفتى‌هاى طبيعت و حيات وحشِ سياره زمين كرده است. او با بيان جذاب و دقيق خود نه تنها مفاهیم طبيعت كه علوم زيستى و به خصوص دنیای شگفت انگیز پرندگان را به ميان مردم آورده است و از هر فرصت و هر ابزارى براى جلب توجه عموم نسبت به حفظ سياره زمين بهره برده است .دكتر اسماعيل كهرم چهره برجسته و استثنايى در ترويج علم ايران است كه با افتخار جایزه چراغ ۹۸ به پاس یک عمر تلاش پیوسته،دقیق ،فراگیر و موثر در راه ترویج علم به ایشان اهدا می‌شود.
در بخش «دانشگر مروج علم» هيئت داوران جايزه چراغ مراتب تقدير و سپاس خود را تقديم می‌كند به دانشگر گرانقدرى كه فراتر از فضاى پژوهشى و دانشگاهی و درمانی ، سال‌هاست عموم مردم را به شناخت بيشتر درباره مغز، علوم شناختى و عجايب اين جهان ١٤٠٠ گرمى دعوت كرده است. او مدتهای طولانی از طریق نوشتن در جراید همگانی،نگارش و نشر کتاب‌های عمومی و راه‌اندازی و پیشبرد باشگاه مغز ارتباطی جذاب و لذت‌بخش بین هنر، علوم‌شناختی و زندگی‌روزمره برقرار کرده و عموم مردم را به دانستن بیشتر در این حوزه دعوت کرده است. بسیار مفتخریم دکتر عبدالرحمن نجل رحیم را به عنوان برگزیده‌ی جایزه چراغ ۹۸ در بخش دانشگر مروج علم معرفی کنیم.
⁃ در بخش مروج علم سال هيئت داوران جايزه چراغ، با دشوارى و بحث فراوان رو به‌رو بود. انتخاب يك برگزيده از ميان تعداد قابل توجهى از فعالان ترويج علم جدا سخت است. در نهايت هيئت داوران با بهترين آرزوها جايزه «مروج علم سال» را به جناب آقای محمد عليزاده تقديم مى‌كند. مردى سخت‌كوش كه سال‌هاست با برگزارى نمايش‌هاى علم در گوشه و كنار ايران تصوير متفاوت، جذاب و شوق‌انگيز از فيزيك را تقديم مردم كرده است.
گفتنی است، در هفتمين روز زمستان در ميهمانى شب چراغ جوايز، تقديم برگزيدگان خواهد شد.
⁃ يلدا فرخنده و روشنى پيروز