10 شکل ارتباطات علم برای همه

این متن

مردم در مورد اینکه ارتباطات علم  یا ترویج علم  چه چیزهای را شامل می شود افکار متفاوتی دارند. ترویج علم می تواند شکل های متفاوتی داشته باشد و این موضوع گاهی باعث سردرگمی می شود. شما می توانید شکلی که بیش از همه دوست دارید (موردی که با نقاط قوت و علایق شما ارتباط برقرار میکند) انتخاب کنید.

در ادامه با 10 فرم مختلف ارتباطات علم که می توانید از آنها استفاده کنید آشنا خواهید شد.

به خاطر داشته باشید: این یک متن خسته کننده از افراد در حال انجام اشکال مختلف ارتباطات علم نیست؛ بلکه یک متن نسبتا ساده در مورد مدل های مختلف ترویج علم برای کمک به شما ست تا سفر منحصر به فرد خود را آغاز کنید! هیچ دو رابط علمی(scicommer) مثل هم نیستند، و نباید هم باشند!

سخنرانی در مقابل عموم مردم نوعی ترویج علم  است، اما آیا می دانستید راه های فراوان دیگری نیز برای ارتباط علم وجود دارند؟ در این مقاله موردی را بیابید که با استعداد ها و علایق شما مرتبط است.

اما ارتباط علمی چیست؟

بسیاری از افراد به ارتباطات علمی علاقه مندند اما نمی دانند دقیقا چیست. ارتباطات علمی تمرین اطلاع رسانی، آموزش و آگاهی رسانی در مورد علم است، چه در میان عموم مردم، دانشمندان دیگر و حتی سرمایه گذاران( مثل قانون گذاران یا مدیران اجرایی). ارتباطات علمی، علم را برای همه قابل دسترس می کند. این موضوع باعث افزایش و قدرت بخشیدن به سواد علمی می شود و به مردم کمک می کند تا از طریق علم زندگی بهتری داشته باشند.

 ارتباط علمی همچنین با کمک به دانشمندان برای پرسیدن سوال هایی که بیشتر با واقعیت های روزمره جهان سازگار هستند، علم را بهبود می بخشد. برای یافتن پاسخ پرسش های مکرر در خصوص ارتباطات علمی، این نوشته را بررسی کنید.

 

چرا باید به ارتباطات علمی بپردازیم؟

یکی از بخش های مهم درگیر شدن در تبادل علم، صرف نظر از شکل دقیق آن، این است که می تواند به شما کمک کند تا توانایی هایی را بدست آورید که می توانید در شغل خود از آنها استفاده کنید. چه وارد علم آکادمیک شوید و چه مسیر شغلی دیگری را دنبال کنید. من در مورد این قبلا وبلاگ نوشته ام. اگر مایلید ارتباطات علمی را به عنوان حرفه خود پیش بگیرید، باید یک نمونه کار(portfolio) بسازید؛ که البته راحت تر از چیزی ست که فکر میکنید!

10 شکل ارتباطات علمی

 راه های بسیاری برای تبادل علم وجود دارند. می توانید ارائه بدهید، طراحی کنید، شعر بنویسید، وبلاگ بنویسید، و … آیا به علم علاقه مندید و مهارت های لازم را دارید؟ پس در حال حاضر نیمی از راه را رفته اید! ارتباطات علمی رشته وسیعی ست و راه های بسیاری برای درگیر شدن با آن وجود دارد!

 1. نوشتن

اگر نوشتن را دوست دارید، نویسنده علمی شدن گزینه خوبی ست.  مجبور نیستید مقاله های تحقیقاتی آکادمیک و دانشگاهی بنویسید. در عوض، میتوانید یک وبلاگ بسازید تا علاقه مندی ها و کنجکاوی های خود را در مورد علم با مخاطبان در همه جای دنیا به اشتراک بگذارید. یکی از نقاط قوت وبلاگ نویسی این است که شما میتوانید درباره آنچه می دانید بنویسید. به عنوان یک دانشجوی علم شما یک متخصص در موضوعی خاص هستید و مردم می توانند چیز های زیادی را از دانسته های شما بیاموزند. به خاطر داشته باشید که شما همچنین می توانید در مورد موضوعاتی بنویسید که به آنها علاقه دارید اما در آنها تخصص ندارید و یا حرفه ای نیستید. به علاوه اگر شما علاقه مند پرداختن به تبادل علم به عنوان یک کار جانبی و یا حرفه اصلی خود هستید، نوشته های شما میتواند ستون نمونه کار(portfolio) شما در ارتباطات علمی باشد.

یک راه ساده برای ورود به علم نویسی این است که یک حوزه علمی خاص را انتخاب کنید و در مورد همه ی چیزهایی که به آن مربوط می شود صحبت کنید. با گذشت زمان، همانطور که نوشته های شما خوانندگان بیشتری به دست می آورند، می توانید اعتبار کسب کرده و دانش خود را در این موضوع عمیق تر کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید به مردم در مورد فناوری سلامت آموزش دهید، یک وبلاگ مرتبط با سلامت با نکات و توصیه هایی برای بهبود سلامت ایجاد کنید. شما می توانید در مورد جدیدترین پیشرفت ها و نظرات اکتشافات علمی بنویسید، یا به مخاطبان خود در مورد پیچیدگی های سیاست سلامت و دلیل اهمیت آن آموزش دهید.

یکی دیگر از مزایای ایجاد یک وب سایت-وبلاگ این است که به شما امکان می دهد تم ها را شخصی سازی کنید، تصاویر مکمل اضافه کنید و وبلاگ خود را زیبا کنید. حفظ موفقیت آمیز وبلاگتان می تواند به شما کمک کند تا خوانندگان و حتی مشتریان بالقوه ای را جذب کنید، که به عنوان یک نویسنده سازمان یافته و شایسته دارای وضوح فکر و ایده، تصور مثبتی از شما می گیرند.

به سایت های زیر سر بزنید تا به تلاش های شما در وبلاگ سازی برای تبادل علم کمک کنند:

 • انجمن رابط های علمی، نکات، پیشنهادها و آموزش‌هایی را برای رابط های علمی فراهم می‌کند. چه رابط علمی بلند پرواز باشید و چه با تجربه، احتمالا دیدگاه های مفیدی در Science Talk blog خواهید یافت.
 • برای دیدن بررسی‌های ارتباطات علمی از یک ناشر علمی بزرگ، به وبلاگ PLOS SciComm سر بزنید.( کتابخانه عمومی علوم (PLOS
 • وبلاگ Plainspoken Scientist که توسط اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا راه‌اندازی شده است، دانشمندان را به برقرار کردن ارتباط علمی به زبان ساده تشویق می‌کند. در وبلاگ آن‌ها، مشاوره درباره چگونگی برقراری ارتباط علمی به زبان ساده قابل دستیابی است. شما می‌توانید از طریق ایمیل وارد وبسایت آن‌ها شوید تا به جدیدترین به روز رسانی‌های وبلاگ آن‌ها دسترسی داشته باشید.
 • برای بررسی بیشتر نوشتار علمی، به وبلاگ Fancy Comma مراجعه کنید. شما می‌توانید اینجا عضو وبلاگ ما شوید.

 

2-صحبت کردن

چه درونگرا باشید و چه برونگرا، اگر عاشق حرف زدن راجع به علم هستید، می توانید آن را به تبادل علم تبدیل کنید. برون گرا ها دوست دارند با مردم احاطه شده باشند، پس احتمالا به یک سخنرانی عمومی یا انجام یک دمو برای توضیح علم برای مخاطبان عادی علاقه خواهند داشت. اگر یک درونگرا هستید و با فکر اینکه کنار افراد دیگر باشید حس تهی شدن از انرژی میکنید، ساختن پادکست را به عنوان یک راه عالی برای به اشتراک گذاشتن تجربه خود با دیگران درمورد ارتباطات علمی و فعالیتی که تنها شامل دو نفر میشود، در نظر بگیرید.

از هر راهی که انرژی های خلاق خود را بگیرید، پادکست ساختن یک راه عالی برای به دست آوردن تجربه ارتباطی است که می تواند به فرصت های دیگر تبادل علم تبدیل شود. می توانید پادکست خود را راه اندازی کنید یا مهمان شخص دیگری شوید. در مورد هر آن چه دوست دارید صحبت کنید (بدیهی است که باید در خصوص علم و یا ارتباطات علمی باشد). می‌توانید بخش‌هایی را تکی انجام دهید، دانشمندان را دعوت کنید تا با شما بحث کنند، یا به همراه یک رابط علمی دیگر میزبانی کنید تا نظرات، توافق‌ها و مخالفت‌های جمعی خود را در مورد علم و دسترسی به آن به اشتراک بگذارید.

خبر فوق العاده این است که راه اندازی یک پادکست لزوما نیاز به وسایل گران قیمت ندارد. میتوانید با یک تلفن همراه و یک هدفون شروع کنید. وبسایت Anchor.fm  به شما این امکان را میدهد تا پادکست ضبط کرده و همچنین آنها را برای شنوندگان در سایت های مختلف از جمله Spotify و Apple iTunes توزیع کنید.

به خاطر داشته باشید که لینک های قسمت پادکست خود را در کانال های شبکه های اجتماعی خود مانند توییتر و اینستاگرام به اشتراک بگذارید.

من چند نمونه از پادکست های جذاب را در زیر آورده ام. به هر یک از این پادکست ها وصل شوید تا یاد بگیرید چطور شروع کنید:

 • اگر از من بپرسید، Let’s Talk SciComm یکی از بهترین پادکست های ارتباط علمی موجود است. Let’s Talk SciComm که توسط دو استاد از دانشگاه ملبورن در استرالیا میزبانی می شود، اهمیت ارتباطات علم و راه هایی که می تواند در علم به رسمیت شناخته شود را پوشش می دهد. همچنین بینش های مورد نیاز را برای بحث موثر در مورد تحقیقات در اختیار دانشمندان قرار می دهد.
 • وقتی کوین، مجری پادکست Metaphorigins، پس از گرفتن مدرک کارشناسی ارشد در بیوشیمی مطمئن نبود که با زندگی خود چه کند، این پادکست را برای صحبت درمورد استعاره های علمی راه اندازی کرد. درباره اینکه چطور از استعاره برای علم خود استفاده کنید از کوین بیاموزد!

در حالی که به این پادکست ها و یا موارد مشابه دیگر گوش می دهید، از خود سوالاتی بپرسید. مثلا: چه چیزی در مورد این پادکست ها مرا مجذوب خود می کند؟ چگونه این میزبان های پادکست شنوندگان خود را درگیر نگه می دارند؟ چه چیزی را در این پادکست ها بهبود می بخشیدم؟  از پاسخ به این سؤالات استفاده کنید تا به شما برای رسیدن به ایده برای پادکست علمیتان کمک کنند.

3- نقاشی و طراحی

من در طی 6 سال فعالیتم به عنوان یک دانشمند، دانشمندان زیادی را با حس زیبایی شناسی عالی ملاقات کرده ام. بسیاری از دوستان و همکارانم گفته اند که هم هنر و هم علم را دوست دارند. در اینجاست که من یک پیشنهاد برای آنها دارم: به هنر-علم بپردازید، که با sciart  هم شناخته می شود!  

هر فرد می‌تواند پروژه‌های هنری-علمی خود را به یک چالش جانبی سودآور تبدیل کند یا از آن برای برقراری ارتباط مؤثرتر با علم در کار خود استفاده کند. همچنین می تواند از خلق هنر فقط به عنوان راهی برای فاصله گرفتن از زندگی آزمایشگاهی(lab life) استفاده کند. 

در شبکه های اجتماعی، هنرمندان، هنر-علم خود را با استفاده از هشتگ #SciArt به اشتراک می‌گذارند برای درک منظورم از #SciArt on Twitter و Instagram دیدن کنید. به عنوان یک هنرمند علم، شما این فرصت را دارید که داده های علمی را به طور مختصر اما جذاب ارائه دهید. اگر به نقاشی و طراحی علاقه دارید، هنر-علم یک رسانه ارتباط علم عالی برای شما است.

 درست مثل هنر، راه های بسیاری برای دنبال کردن هنر-علم وجود دارد. اگر تمایل بیشتری به دیجیتال دارید، یکی از بخش‌های سرگرم‌کننده هنر-علم می‌تواند انتخاب رنگ‌ها، متن (از جمله فونت و گمارش) و سبک مناسب برای نقاشی‌ها، تصاویر و یا اینفوگرافیک‌(اطلاعات گماشت)هایتان باشد. هنگامی که اصول اولیه را فرا گرفتید، می توانید با طراحی جلد مجلات، تصاویر مقاله پژوهشی، پوسترهای گرافیکی و موارد دیگر پیشرفت کنید. اگر بیشتر به خلق آثار هنری مانند نقاشی، دکوپاژ و مواردی از این دست علاقه دارید، می توانید مهارت های هنری خود را برای توسعه هنر الهام گرفته از علم به کار بگیرید.

اگر کارآفرینی در حوزه هنر-علم هستید، می توانید از تلاش های خود کسب درآمد کنید. من هنرمندان علمی را دیده‌ام که نقاشی‌های علمی، طرح‌های تی شرت و جواهرات و موارد دیگر را در فروشگاه Etsy می‌فروشند.

در اینجا چند هنرمند علمی وجود دارد که پیشنهاد می دهم آنها را بررسی کنید:

 • Hailee Perrett یک هنرمند و دانشمند علم است، همانطور که او در فروشگاه Etsy خود می نویسد: “روزها در حال مطالعه ویروس ها و شب ها درحال خلق هنر هستم” 
 • جولیا فرگوسن(Julia Ferguson) انواع مختلف موضوعات طبیعی را نقاشی، نگارگری و طراحی می کند. او همچنین با محققان برای ترسیم نمودارهای علمی، آرم ها و تصاویر کار می کند.
 • اگر هم اهل کلام و هم هنرمند هستید، مقاله ما، نوشته بریلی لوئیس را در مورد ساختن یک مجله در مورد ارتباطات علمی بخوانید. لوئیس مجله های ارتباطات علمیش را در فروشگاه Etsy خود می فروشد.

 

4- مشارکت عمومی

 یکی دیگر از شکل های ارتباط علمی که می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد، مشارکت عمومی است. گاهی اوقات به آن توسعه علمی نیز می گویند. اگر دوست دارید با مردم صحبت کنید تا به آنها در یادگیری علم کمک کنید، توسعه علمی برای شما مناسب است.

 مشارکت عمومی شامل سازماندهی رویدادهایی مانند نمایشگاه ها،  بازار مکاره، مسابقات و رویدادهای دیگر برای علاقه مند کردن مردم به علم از طریق داستان سرایی، حکایات، طنز و زبان ساده است. برای مثال، ممکن است برای نشان دادن مفاهیم در علم و کمک به شرکت کنندگان در درک بیشتر علم، دموی عملی انجام دهید.

 چنین تلاش هایی باعث تشویق همدلی و اعتماد به علم می شود و به بهبود سواد علمی در سطح فردی کمک می کند که می تواند بسیار تأثیرگذار باشد. هیپ هاپ ام دی(Hip Hop MD) با هدف تقویت سواد علمی در بین دانش آموزانی که از خانواده های کم درآمد هستند از طریق اینستاگرام خود و همچنین از طریق رویدادهای تعامل عمومی با جوانان علم را انتقال می دهد.

 نمایش علمی هیپ هاپ ام دی از طریق شبکه های اجتماعی و رویدادهای مشارکت عمومی حضوری، علم را به روشی قابل درک عموم، برای مردم به ارمغان می آورد. منبع: Instagram

  بدیهی ست با آغاز فعالیت در حوزه ارتباطات علمی، شما دنبال کنندگان پرشماری مثل هیپ هاپ ام دی، که تا زمان نوشتن این مطلب، بیش از 16000 دنبال کننده در اینستاگرام دارد، نخواهید داشت!

در اینجا چند برنامه مشارکت عمومی ارتباطات علمی وجود دارد تا به شما ایده بهتری از این کار ارائه دهد:

 • همه ما درباره نمایشگاه‌های علمی شنیده‌ایم، اما آیا تا به حال درباره رویدادی شنیده‌اید که در آن دانش‌آموزان، تحقیقات اولیه پژوهشگران حرفه‌ای را قضاوت کنند؟ این چیزی است که در نمایشگاه علمی Flipped اتفاق می افتد. دانش‌آموزان مدرسه ای، کار تحقیقاتی دانشجویان دکترا را برای تسهیل تعاملات علمی در یک محیط غیررسمی و همچنین آموزش دانشمندان برای بیان کارشان به شکلی ساده و قابل فهم، قضاوت می‌کنند.
 • نمونه دیگری از برنامه ترویج علم، برنامه دانشمند باش است. این برنامه توسط استادی در دانشگاه کالیفرنیا برکلی آغاز شد تا علم را در دسترس دانشجویان جوان قرار دهد. به عنوان بخشی از برنامه، دانش‌آموزان فرضیه‌ای را، به انتخاب خودشان درباره یک موضوع، توسعه و آزمایش می‌کنند. این روش به آنها کمک می کند تا روش علمی را به شیوه ای عملی برای تقویت دانش علمی و مهارت های تفکر انتقادی خود به کار گیرند.

 احتمالاً برنامه هایی مانند این در جایی که شما زندگی می کنید هم وجود دارند، حتی اگر از آنها اطلاعی نداشته باشید. اگر فارغ‌التحصیل شده اید، از اطرافیان در بخش خود بپرسید که آیا کسی با مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان محلی ارتباط برقرار می‌کند؟ یا آیا گروه شما مجموعه‌ای از سخنرانی‌های عمومی دارد که برای عموم آزاد باشد؟ موزه‌های علمی نیز این نوع تعامل های عمومی را انجام می‌دهند، بنابراین با آنها مشورت کنید تا ببینید می‌توانید تخصص خود را برای یک یا دو رویداد به کار ببرید یا نه. به یاد داشته باشید که حتی اگر هیچ رویداد علمی با مشارکت عمومی در نزدیکی شما وجود نداشته باشد، همیشه می توانید یکی را شروع کنید!

5- فیلمبرداری

 آیا از نظر شما ثبت لحظات کوچک زندگی معنایی دارد؟ در این صورت، ممکن است فیلمبرداری درست مختص به شما باشد. طبق گزارش Hubspot در سال 2022، افراد عادی به طور متوسط 19 ساعت در هفته را در شبکه های اجتماعی میگذرانند، که بیشتر وقت آنهاست، و آن را  صرف محتوای ویدیویی می کنند.

شما نیازی به داشتن تجهیزات فیلمبرداری حرفه ای ندارید. تلفن همراه شما کافی خواهد بود. سایت‌هایی مانند اینستاگرام تولید و اشتراک‌گذاری محتوای ویدیویی، به نام ریلز (Reels)، را از تلفن هوشمندتان آسان می‌کنند. می‌توانید رفتار سلول‌ها، واکنش‌های شیمیایی، زندگی زیر دریا یا حتی رفتار مکانیکی یک دستگاه علمی را ثبت کنید. می توانید درباره زندگی در آزمایشگاه، یا به عنوان یک فریلنسر علمی، یا فقط کارهایی که هر روز انجام می دهید، ویدیوهای کوتاهی ایجاد کنید. همچنین می توانید ویدیوهای طولانی تر، آموزش های ارتباطات علمی، میزبان وبینارها و موارد دیگر بسازید. علاوه بر اینستاگرام، Loom و YouTube، از جمله YouTube Live، می توانند وب سایت های مفیدی برای شروع در فضای ویدیویی باشند.

در اینجا سازندگان محتوای ویدیویی وجود دارد که توصیه می‌کنم برای الهام گرفتن از آنها دیدن کنید:

 • کارن مک کی، که به عنوان فیلمبردار دانشمند نیز شناخته می شود، از ویدئوها برای بیان داستان های علمی استفاده می کند. او همچنین میزبان کارگاه‌ها و وبینارهایی برای رابط های علمی در مورد راه‌های تقویت ارتباطات علمی با فیلم‌برداری است.
 • SciShow نمونه جالبی از آنچه که می توانید با مهارت های فیلمبرداری خود به عنوان یک دانشمند انجام دهید را نشان می دهد. هنک گرین و تیمش علم را با به اشتراک گذاشتن حقایق علمی حیرت‌انگیز به صورت کلی ترویج می‌کنند که حتی جزئیات ناچیز را جالب می‌کند.
 • Kurzgesagt – In a Nutshell دشوارترین مفاهیم علمی را به ساده ترین روش توضیح می دهد. Kurzgesagt با استفاده از ترکیبی از انیمیشن‌ها و مهارت‌های فیلم‌برداری، مخاطب را در طول ویدیو درگیر نگه می‌دارد و در عین حال زیست‌شناسی انسان، قوانین فیزیک و هر چیزی را توضیح می‌دهد.

دکتر کارن مک کی و دکتر اریک برنان در خصوص مواد اصلی مورد نیاز برای یک ویدیو علمی خوب صحبت می کنند. منبع: YouTube

 

6- شعر

 آیا می توانید احساسات را برانگیزید، تصاویری زنده ترسیم کنید و ایده ها را از طریق بازی با کلمات، تصاویر کلامی و قافیه منتقل کنید؟ پس شعر علمی ممکن است برای شما مناسب باشد. شعر می تواند به دانشمندان کمک کند تا دیدگاهی منحصر به فرد در مورد انگیزه ها، چالش ها و پاداش های دانشمندان ارائه دهند، که چهره انسانی به تحقیقات علمی می بخشد.

از شعر به عنوان یک رسانه خلاق برای تقویت سواد علمی دوری نکنید. به اشتراک گذاشتن تجربیات علمی و دانش از طریق شعر می تواند باعث ایجاد همدلی و ارتباط با عموم مردم شود. با استفاده از عناصر منحصر به فرد شعر، مانند زبان مجازی، تصویرسازی، و الگوهای آهنگین (rhythmic)، می‌توانید علم را برای مخاطبان وسیع‌تری در دسترس قرار دهید تا علاقه عمومی به علم را افزایش دهید.

این شاعران دانشمند را بررسی کنید:

 • دکتر سام ایلینگورث، یکی از نویسندگان کتاب درسی ارتباطات علمی، ارتباطات علمی مؤثر، از شعر برای ایجاد گفتگو بین دانشمندان و غیر دانشمندان استفاده می‌کند. او معتقد است که شعر تنها وسیله ای برای برقراری ارتباط  بین علم و مردم نیست، بلکه وسیله ای برای توسعه علم با آنهاست. او همچنین کارگاه‌های شعری را برای تقویت درک عمیق‌تر از تأثیر علم برگزار می کند. او را در توییتر به آدرس @samillingworthپیدا کنید.
 • ریچل راینر شعر را به عنوان یک روش ارتباط علمی بررسی می کند. او معتقد است که شعر می تواند به پژوهش جان بخشد. شعر معروف او را در مورد علم نور بخوانید.

 

7-  فیلمسازی

 بخش فیلم، توجه توده های مردمی را به خود جلب می کند. آیا می دانستید که صنعت سینمای آمریکا تا سال 2022، 95.45 میلیارد دلار ارزش داشت؟

 فیلم‌ها دارای عناصر بصری و داستان‌سرایی غنی هستند که این ابزار قدرتمندی برای انتقال پیام علمی شما است. اگر دوست دارید فیلم بسازید، شرکت در یک مسابقه فیلم علمی ارتباطی می تواند شما را بسیار علاقه مند کند . به عنوان یک فیلمساز، می‌توانید فیلم‌هایی بسازید که یک مفهوم پیچیده علمی را توضیح می‌دهند، یا پشت صحنه یک پروژه علمی یا زندگی یک دانشمند را به تصویر بکشید.

 همکاری با سازمان ها و مؤسسات علمی را در نظر بگیرید تا محتوای علمی آموزشی تولید کنید. فیلم‌های علمی همچنین می‌توانند راهی برای بازپرداخت جامعه علمی باشند، زیرا ترویج علم از طریق فیلم‌ها می‌تواند کمک‌های مالی و بودجه ایجاد کند.

اگر علاقه مند به پوشش موضوعی مرتبط با فضا، سفر و هوش مصنوعی هستید، فیلم های مریخی(The Martian)، جاذبه(Gravity) و تماس(Contact) معدود فیلم های علمی هستند که می توانید از آنها الهام بگیرید. همچنین توصیه می‌کنم یک فیلم‌ساز دانشمند به نام جورج چان را که فیلم‌های آتش آبی رنگ را اجرا می‌کند، ببینید. کار اصلی او فیلمبرداری فیلم های علمی است. شما می توانید چیزهای زیادی در مورد کارگردانی فیلم از جورج بیاموزید.

 

8-  کمدی

اگر به شوخی کردن و خنداندن دیگران علاقه دارید، استندآپ کمدی را به عنوان یک مسیر ارتباطی علمی بررسی کنید.

استندآپ کمدی روشی بی نظیر برای انتشار دانش علمی به مخاطبان گسترده است. از طنز قابل انتقال(relatable) و داستان های شخصی استفاده می کند تا حتی پیچیده ترین مفاهیم علمی را قابل دسترسی کند. همچنین می تواند به شکستن کلیشه ها در مورد دانشمندان کمک کند. استندآپ کمدی سرگرمی را با آموزش ترکیب می کند و آن را به رسانه ای سرگرم کننده برای یادگیری علم تبدیل می کند.

یک کمدین تک نفره، استندآپ کمدی را با ایستادن (یا نشستن) روی صحنه اجرا می کند و مطالب خود را مستقیماً به مخاطب می رساند. مجری با استفاده از طنز با مخاطبان خود صحبت می کند، اغلب حکایات شخصی را به اشتراک می گذارد و پیوندی منحصر به فرد و پایدار با مخاطب ایجاد می کند.

افراد کمی وجود دارند که کمدی علمی را دنبال می کنند که می توانید برای الهام گرفتن به آنها مراجعه کنید. من تعدادی از آنها را در اینجا فهرست می کنم:

 • کاشا پاتلKasha Patel، نویسنده ای علمی که داستان های آب و هوا و اقلیم را پوشش می دهد. او همچنین یک کمدین علمی است که علم را با شوخی، مورد بحث قرار می دهد. سخنرانی TEDx او را در مورد استفاده از کمدی برای برقراری ارتباط علمی بررسی کنید!
 • دکتر  Glaucomflecken یک چشم پزشک و سازنده محتوای مراقبت های بهداشتی است. او از حس شوخ طبعی خود برای ترویج انسانیت در مراقبت های بهداشتی استفاده می کند.
 • شانون اودلShannon Odell، عصب شناس و استندآپ کمدین، علم مغز را به شیوه ای سرگرم کننده با استفاده از طنز به اشتراک می گذارد.

کاشا پاتل در این سخنرانی TEDx در مورد ترکیب ارتباطات علمی و استندآپ کمدی صحبت می کند. منبع: YouTube

شگفت زده شدید؟ میتوانید پیش از آغاز برنامه خود به عنوان یک کمدین، با دوستان و خانواده خود، شروع به تمرین جوک هایتان کرده و با استفاده از نظرات آنها پیشرفت کنید.

9- آموزش STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات)

اغلب گفته می شود که آموزش STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) به خودی خود نوعی ارتباط علمی است. به این دلیل است که آموزش STEM اغلب بر استفاده از این رشته ها در دنیای واقعی متمرکز است. اگر سابقه تحصیلی در هر حوزه STEM دارید و علاقه مند به الهام بخشیدن به نسل بعدی هستید، آموزش STEM می تواند یک حرفه مفید در حوزه ارتباطات علمی برای شما باشد. آموزش STEM، به نوعی، شکل دیگری از تعامل و مشارکت عمومی با علم است (که قبلاً در این نوشته در مورد آن صحبت کردیم).

آموزش STEM با ترکیب نقش یک معلم با یک ارتباط دهنده علم، به شما امکان می دهد با مخاطبان خود گفتگوی مستقیم داشته باشید، آنها را در فعالیت های عملی مشارکت دهید و به سؤالات آنها پاسخ دهید. این روش علم را بیشتر قابل انتقال می کند و در دراز مدت به ایجاد عشق به علم کمک می کند. به عنوان یک معلم STEM نسل های آینده را برای مقابله با مشکلات دشواری که علم در آنها نقش دارد آماده کنید. به ‌عنوان یک دبیر، می‌توانید بینش‌های ترویج علم و آموزش علوم خود را با استفاده از شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید: در اینجا لیستی از نه معلم STEM وجود دارد که باید در اینستاگرام دنبال کنید.

دکتر فرگوس مک آلیف(Dr. Fergus McAuliffe) یک فارغ التحصیل دکترا در رشته علوم محیطی است که در نهایت ورود به حوزه ارتباطات علمی را انتخاب کرد. او همه کارهای ترویج علم را انجام می دهد، از جمله مشارکت عمومی و نمایش های تلویزیونی علمی، و همچنین به معلمان در مورد راه های بهبود آموزش علمی از طریق ارتباطات علمی مشاوره می دهد. سخنرانی TEDx او را ببینید!

دکتر فرگوس مک آلیف در مورد به اشتراک گذاری علم از طریق داستان گویی صحبت می کند. منبع: YouTube

10- بازی های علمی

 آیا می دانستید که عشق طراحی بازی به خوبی میتواند به ارتباطات علمی بدل شود؟ با ایجاد بازی‌های علمی، می‌توانید نقش خود را در جذب عموم مردم با علم ایفا کنید. بازی های تعاملی فکری و دیجیتالی سرگرم کننده هستند و به حفظ اطلاعات علمی کمک می کنند. بهترین بخش این است که شما می توانید این بازی ها را با توجه به گروه های سنی و سطوح تحصیلی مختلف طراحی کنید و آنها را در دسترس همه قرار دهید. موزه‌ها، کتابخانه‌های عمومی، جشنواره‌های علمی و کلاس‌های درس، مکان‌هایی هستند که می‌توانند از چنین بازی‌های علمی بهره ببرند.

اگرچه طراحی بازی های علمی کمتر از سایر مسیرهای ارتباطی علمی رایج است، اما هنوز هم برای کسانی که علاقه مند به بازی و علم هستند، انتخابی عالی به شمار می آید. می‌توانید با وبلاگ مرکز بازی‌های علمی همراه باشید تا در مورد راه‌های توسعه بازی‌های علمی فکری (بورد گیم های علمی) برای آموزش مردم درباره ایده‌های علمی به روشی سرگرم‌ کننده بیاموزید.

ارتباطات علمی یک فرآیند مستمر است و همیشه جایی برای نوآوری وجود دارد. این یک میدان باز است، بنابراین همگام شدن با این تغییرات جدید ضروری است. علاقه خود را پیدا کنید و از مهارت های خود برای شروع گسترش علم استفاده کنید!

آیمن ارشد (نویسنده متن) نویسنده  و استراتژیست رسانه‌های دیجیتال در علوم زیستی است – او خود را «نویسنده رسانه‌های دیجیتال علم» توصیف می‌کند. او را در توییتر @AimenCreates دنبال کنید.

به‌اشتراک بگذارید:

فهرست مطالب